а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласкавец

мн. ласкавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ласка.
Англиски: flatterer
Примери:
Не верувај им на зборовите на ласкавецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи