а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласица

мн. ласици
Вид збор: Именка, женски род
Вид грабливо животно од фамилијата куни со издолжено тело и долга опашка, со костенливо крзно на грбот и бело на предниот дел, што се храни со јајца или цица крв.
Латински: Mustela nivalis Англиски: weasel
Употреба: Зоологија
Примери:
Ласица влегла во кокошарникот.
Изведенки
ласички прид.
ласичкиот
Пример: Ласички очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи