а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласер

мн. ласери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30695
1. Светлосен извор со кој од електромагнетната енергија се создава засилен сноп светлина со голема густина на енергијата, што има разорна сила.
Англиски: laser Албански: lazer
Употреба: Физика
Примери:
Кристален ласер.
Полупроводнички ласер.
2. Апарат што работи на тој принцип, а има примена во различни области (медицина, електротехника).
Англиски: laser Албански: lazer
Употреба: Технологија
Примери:
Операција со ласер.
Изведенки
ласерски прид.
ласерскиот
Пример: Ласерски печатач.