а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ларва

мн. ларви
Вид збор: Именка, женски род
Почетен степен во развојот на некои инсекти и животни (комарец, пчела, пеперутка, некои риби итн.) што многу се разликува од возрасните примероци.
Англиски: larva
Употреба: Зоологија
Примери:
Ловеше риби на ларви.
Ларвите на бумбарите причинуваат огромни штети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи