а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаптоп

Вид збор: Именка, машки род
Пренослив компјутер погоден за користење при патување.
Англиски: laptop
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи