а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапсус

мн. лапсуси
Вид збор: Именка, машки род
Ненамерна, несвесна, случајна грешка во зборувањето, пишувањето или во сеќавањето.
Латински: lapsus Англиски: lapse Албански: gabim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи