а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапорец

Види и: лапор (м.)
мн. лапорци
Вид збор: Именка, машки род
Поцврст лапор, со помал процент глина, а повеќе калциум карбонат, што се употребува за добивање цемент.
Англиски: marl
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи