а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапниголтни

Вид збор: Придавка
Што не треба да се џвака.
Примери:
Јадењето беше лапниголтни.
Изведенки
лапниголтни прил.
Пример: Се најаде лапниголтни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК