а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапне

лапнат; лапни, лапнете; лапнав, лапнаа; лапнал; лапнат; лапнев, лапнеа; лапнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7699
1. Земе, стави нешто во уста.
Англиски: swallow Албански: gëlltis,
Примери:
Го лапна набрзина парчето леб и истрча на улица кај другарите.
2. Касне, изеде малку храна.
Англиски: bite Албански: haj, kafshoj
Примери:
Лапна два залака и излезе.
3. Грабне нешто, стекне нешто без напор.
Англиски: catch Албански: kap, grabit
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Му ги лапнаа парите.
Лапна два стана.
Изрази
Ја лапна јадицата - се фати во замка.
Изведенки
1. лапнува несв.
лапнуваат
2. лапнување ср.
глаг. им.