а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаплив

лапливиот
Вид збор: Придавка
Што е наклонет кон лапање.
Примери:
Лаплива душичка имаше тој.
Изведенки
лапливост ж.
Пример: Не можеше да ја скрие својата лапливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи