а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапидарен

лапидарниот
Вид збор: Придавка
Што е кус, збиен, концизен.
Англиски: terse
Примери:
Лапидарен израз.
Лапидарен стил.
Изведенки
1. лапидарно прил.
Пример: Лапидарно ја изнесува суштината.
2. лапидарност ж.
Пример: Неговиот стил се карактеризира со лапидарност и јасност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи