а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапачка

мн. лапачки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што јаде лакомо; што лапа.
Албански: grua që ha shumë
Употреба: Пејоратив
2. лапало, лапање
Албански: haje, llapitje
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи