а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапарда

мн. лапарди
Вид збор: Именка, женски род
Вид факел направен од краток стап на кој е врзано сено или слама, во кои cе става жар и со мавтање cе распалува.
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи