а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лапавица

(едн.) лапавицата
Вид збор: Именка, женски род
Вид снежен врнеж, снег помешан со дожд, мокар снег.
Англиски: sleet
Примери:
Синоќа врнеше лапавица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи