а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ланче

мн. ланчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. ланец
Англиски: chain Албански: zinxhir
Употреба: Деминутив
2. Синџирче од благороден метал за часовник, приврзок или само како украс.
Англиски: chain Албански: zinxhir
FlexiMac
 менување на македонски глаголи