а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лансирен

лансирниот
Вид збор: Придавка
Што служи за лансирање.
Англиски: launching
Примери:
лансирна рампа, лансирен уред
FlexiMac
 менување на македонски глаголи