а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лансира

лансираат; лансирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19418
1. Исфрли, исфрла, нешто, пушти, пушта нешто да cе движи.
Англиски: launch Албански: lansoj
Примери:
Ја лансираа ракетата.
Бродот ги лансира торпедата.
2. Изнесе, изнесува нешто пред јавноста.
Англиски: launch Албански: lansoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
На вчерашната ревија беше лансирана новата колекција на познатиот креатор.
Оваа вест ја лансира жолтиот печат.
Изведенки
лансирање ср.
.
глаг. им