а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лансер

мн. лансери
Вид збор: Именка, машки род
Цевка од која се лансираат торпеда.
Англиски: launcher
Употреба: Воен термин
Примери:
Настанот исто така вклучува парада на 100 парчиња воена опрема, вклучувајќи ги и лансерите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи