а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лани

Вид збор: Прилог
Минатата година.
Англиски: last year Албански: vitin e kaluar
Примери:
Лани се преселивме во друг стан.
Изведенки
лански прид.
ланскиот
Пример: Ланското лето беше студено. Ланска година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи