а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ландон

мн. ландони
Вид збор: Именка, машки род
Запрежна кола со четири седишта за патници и со покрив на расклопување.
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Ландонот се изгуби зад свијокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи