а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламти

ламтат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Силно посакува, копнее по нешто.
Англиски: desire Албански: dëshiroj shumë
2. Пројавува алчност за нешто.
Англиски: crave Албански: lakmoj
Изведенки
ламтење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи