а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламперија

мн. ламперии
Вид збор: Именка, женски род
Заштитна или украсна облога од дрво, пластика или од друг материјал што се става на внатрешна страна од ѕид или на таван.
Англиски: wood paneling
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи