а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лампас

мн. лампаси
Вид збор: Именка, машки род
Широка лента во боја вметната покрај надворешниот раб на пантолони на офицерски и дипломатски униформи.
Француски: lampas
FlexiMac
 менување на македонски глаголи