а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламинат

мн. ламинати
Вид збор: Именка, машки род
1. Производ од метал максимално истенчен.
Албански: laminat
2. Вид пластичен под составен од мали парчиња што се поврзуваат.
Англиски: laminate Албански: laminat
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи