а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламета

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Накит за новогодишна елка од тенки, светлечки, метални нишки.
Англиски: tinsel Германски: Lametta
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
ламета за новогодишна елка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи