а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламела

мн. ламели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39430
1. Тенка метална плочка.
Англиски: lamella Албански: llamellë
Примери:
бакарни ламели
2. Нешто што е составено од слоеви, од делови што се надоврзуваат еден на друг.
Англиски: lamella Албански: llamellë
3. Станбен блок составен од повеќе згради надоврзани една на друга во цикцак-линија.
Англиски: block Албански: bllok godinash
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тие имаат стан во новите ламели.
4. Дел од куплунгот на автомобил што го остварува контактот на куплунгот со моторот.
Англиски: clutch disc Албански: pedal i friksionit
Употреба: Технологија