а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламба

мн. ламби
Вид збор: Именка, женски род
Направа за оcветлување, обично со фитил и петролеј.
Англиски: lamp Турски: lamba
Примери:
газиена ламба
столна ламба
електрична ламба
Изведенки
1. ламбиче ср.
мн. ламбичиња
2. ламбичка ж.
мн. ламбички
дем.
3. ламбуле ср.
мн. ламбулиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи