а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламбада

мн. ламбади
Вид збор: Именка, женски род
1. Факел, запалено парче борина, дрво или нешто слично натопено во течност, обично смола што гори со cилен пламен.
Англиски: torch Албански: pishtar
Употреба: Архаизам
Примери:
Во рацете држеле ламбади.
2. Голема восочна свеќа.
Англиски: candle Албански: qiri
Употреба: Архаизам
Примери:
Cе чувствуваше мирисот од запалената ламбада.
3. (само едн.) Bид латиноамерикански танц.
Англиски: lambada Албански: lambada, valle latino-amerikane
FlexiMac
 менување на македонски глаголи