а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лама

мн. лами
Вид збор: Именка, женски род
1. Јужноамериканско домашно товарна животно од родот на камилите што се одгледува и заради млекото волната и месото.
Латински: Lamа glama Англиски: llama Албански: lamë
Употреба: Зоологија
2. Поглавар на тибетски манастир; тибетски и будистички калуѓер.
Англиски: lama Албански: Lama
Употреба: Религија
Примери:
Далај-лама - врховен свештеник во ламаизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи