а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ламарина

мн. ламарини
Вид збор: Именка, женски род
Тенко извалан метал во плочи или во ленти, листови од метал.
Примери:
Рѓосана ламарина.
Санка од ламарина.
Изведенки
1. ламаринка ж.
мн. ламаринки
дем.
2. ламаринче ср.
мн. ламаринчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи