а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лале

мн. лалиња
Вид збор: Именка, среден род
Bид цвеќе со долго стебло, долги и широки листови и со цвет како чашка кој може да биде во различни бои (жолта, црвена, розова, шарена).
Латински: Tulipa Англиски: tulip Турски: lale
Примери:
Лалињата беа веќе расцветани.
Изведенки
лаленце ср.
мн. лаленце
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи