а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакт

мн. лакти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5836
1. Дел од раката, зглоб што ги поврзува подлактицата и надлактицата.
Англиски: elbow Албански: bërryl
Употреба: Анатомија
2. Стара мерка за должина, од лакотот на раката до врвот на средниот прст.
Англиски: cubit Албански: kubit
Примери:
десет лакти платно
3. кривина на река
Англиски: bend Албански: bërryl, lakim
Употреба: Географија
Изведенки
лакте ср.
мн. лактиња
дем и хип.