а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакти

(се) лактат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пробива, си прави пат на груб начин (удирајќи со лактите).
Англиски: elbow
Употреба: Разговорно
Изведенки
лактење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК