а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакташ

мн. лакташи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се лакташи.
Англиски: indecent man
Употреба: Дијалектен збор , Пејоратив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи