а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лактација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Создавање и излачување на млекото од млечните жлезди кај цицачите во периодот на доење.
Англиски: lactation
Употреба: Зоологија
Изведенки
лактациски прид.
лактацискиот
Пример: Лактациската млечност кај кравите изнесува триста и пет дена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи