а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакрдија

мн. лакрдии
Вид збор: Именка, женски род
1. збор, разговор
Англиски: talk Албански: fjalë, bisedë
Употреба: Архаизам
Примери:
Две-три лакрдии.
Здодевна ми е оваа лакрдија.
2. шега
Англиски: joke Албански: shaka, tallje
Употреба: Разговорно
Примери:
Вам ви дошло до лакрдии.
3. Театарска претстава со лесна содржина, заснована врз шеговити, апсурдни ситуации.
Англиски: farce Албански: farsë, shfaqje komike
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи