а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакрдијаш

мн. лакрдијаши
Вид збор: Именка, машки род
шегаџија
Англиски: jester
Употреба: Разговорно
Изведенки
лакрдијашки прид.
лакрдијашкиот
Пример: лакрдијашки карактер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи