а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакотен

Види и: лакот (м.)
лакотниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лакот.
Примери:
Лакотна коска.
Лакотен зглоб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи