а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаконски

лаконска
Вид збор: Придавка
Што е краток и јасен, што со малку зборови ја кажува суштината.
Англиски: laconic
Примери:
Лаконска изјава.
Изведенки
лаконски прил.
Пример: Зборува лаконски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи