а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаком

лакомиот
Вид збор: Придавка
1. Што има голем апетит, што е ненаситен.
Англиски: greedy
Примери:
Се изгоре од што е лаком.
2. Што е ненаситен за материјално богатство.
Англиски: greedy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лаком за пари.
Изведенки
1. лакомо прил.
Пример: Јадеше лакомо.
2. лакомост ж.
Пример: Лакомоста е негов најголем недостаток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи