а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакмус

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид лишај.
Латински: Roccella tinctoria Англиски: lichen Албански: liken
Употреба: Ботаника
2. Боја добиена од тој лишај.
Албански: lakmus
Употреба: Хемија
3. Специјална хартија што ја менува бојата и се употребува како индикатор за бази и киселини (во базен раствор хартијата станува сина, а во кисел раствор - црвена).
Англиски: litmus Албански: lakmus
Употреба: Неменлив збор , Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи