а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакира

лакираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Намачка, мачка нешто со лак.
Англиски: varnish
Примери:
Таа ги лакира ноктите.
Вчера ги лакиравме вратите и прозорците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи