а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакиран

лакираниот
Вид збор: Придавка
Што е премачкан со лак, што содржи лак.
Англиски: varnished
Примери:
лакиран паркет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи