а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакеј

мн. лакеи
Вид збор: Именка, машки род
1. Униформиран слуга во богати, отмени кругови.
Англиски: lackey Албански: lakej, shërbëtor
Примери:
Лакејот ја отвори вратата.
2. Тој што покажува претерана понизност пред претпоставените.
Англиски: lackey Албански: lakej
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изведенки
лакејски прид.
лакејскиот
Пример: Лакејска униформа. Лакејска понизност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи