а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лака

мн. лаки
Вид збор: Именка, женски род
Влажно место покрај река со добро пасиште, ливада покрај река.
Англиски: wet meadow
Примери:
цветна лака
FlexiMac
 менување на македонски глаголи