а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лакати

лакатат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Врти, свртува во лакови (за река, пат).
Англиски: meander Албански: gjarpëroj, lakoj
2. (се лакати) Се витка, се свиткува во облик на лак.
Англиски: bend Албански: lakohet
Изведенки
лакатење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи