а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаицистички

лаицистичкиот
Вид збор: Придавка
Световен, што е одделен од религијата.
Англиски: secular Германски: laizistisch
Употреба: Политика
Примери:
Тоа е цврста секуларна определба за строго лаицистичка држава каде што световното е световно, а духовното - духовно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК