а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаик

мн. лаици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20222
1. Тој што не е добро упатен во определена област, непрофесионалец.
Англиски: layman Албански: laik
Примери:
Јас сум лаик за математика.
Море, те фатив јас тебе во незнаење, лаик низаеден, тој мене ќе ми докажува работи.
2. Тој што не припаѓа на свештеничкиот сталеж.
Англиски: layperson Албански: laik
Употреба: Црковен термин