а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаз

мн. лазови
Вид збор: Именка, машки род
1. Ископачен дел во шума.
Албански: tokë e punuar në pyll
Употреба: Екологија
2. Нива добиена со ископување на шумата.
Употреба: Земјоделство
3. колеж, чистка
Англиски: massacre Албански: therrje, çfarosje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чумата стори лаз во селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК