а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазур

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47139
1. Вид камен со сина боја што се употребува за изработување украси.
Англиски: lapis lazuli Албански: gur azur, lapis lazuli
Употреба: Геологија
2. Сина боја.
Албански: ngjyrë azur
Употреба: Поетски збор
Примери:
Бистриот лазур на небото ги покриваше планините.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК